Zmarł profesor Franciszek E. Rybicki

3 marca, zmarł prof. Franciszek Edward Rybicki, wybitny specjalista w zakresie chemicznej obróbki włókna i konserwacji wyrobów włókienniczych, wiceprezes Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Profesor Rybicki urodził się w 1941 r. w Zgierzu. Dyplom magistra inżyniera otrzymał na Wydziale Włókienniczym Politechniki Łódzkiej w 1964 r. W 1972 r. uzyskał stopień doktora nauk chemicznych na Wydziale Chemicznym PŁ. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał 20 lat później na tym samym wydziale. W 2004 r. otrzymał tytuł naukowy profesora.

Od 1971 r. pracował na Wydziale Włókienniczym. W Instytucie Fizyki Włókna i Chemicznej Obróbki Włókna w latach 1996-1998 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych i kierownika Zespołu Badawczego Chemicznej Obróbki Włókna i Konserwacji Wyrobów Włókienniczych. W latach 1998-2005 był kierownikiem Katedry Chemicznej Obróbki Wyrobów Włókienniczych. Od 2005 r. był zastępcą dyrektora Instytutu Architektury Tekstyliów ds. naukowych. W latach 1996-2002 pełnił funkcję prorektora Politechniki Łódzkiej ds. promocji i współpracy z zagranicą. Od 1995 r. pracował w Instytucie Architektury Tekstyliów w Łodzi na stanowisku profesora. W roku 2012 odszedł na emeryturę.

Zainteresowania naukowe profesora Rybickiego dotyczyły zjawisk elektrokinetycznych na powierzchni tekstyliów, teorii procesu prania oraz chemicznej obróbki wyrobów włókienniczych. Dorobek naukowy profesora obejmuje książkę, skrypty, monografię, rozdziały w monografiach, publikacje w recenzowanych czasopismach, krajowych i zagranicznych, patenty oraz opracowania dla przemysłu i wdrożenia. Wypromował 5 doktorów 73 magistrów i inżynierów. Za swoją działalność naukową i badawczą otrzymywał prestiżowe nagrody, wyróżnienia i medale w kraju i zagranicą. Był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Merite de l'Invention Królestwa Belgii, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Honorowym im. Tadeusza Sendzimira.

Nabożeństwo żałobne obędzie się na Cmentarzu Rzymsko-Katolickim na Zarzewie, ul. Lodowa, w piątek 11 marca, o godz. 13.10.

Data dodania:2016-03-08
Małgorzata Trocha