Solar Team z wizytą u pani prezydent

Studenci z Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej, na dwa dni przed wyjazdem solarnego pojazdu na zawody do Afryki, we wtorek, 12 lipca spotkali się przed Urzędem Miasta z panią prezydent Łodzi - Hanna Zdanowską i rektorem-elektem PŁ, prof. Sławomirem Wiakiem.

Podczas spotkania pani prezydent Zdanowska powiedziała:  "Wśród łódzkich studentów nie brakuje pasjonatów, którzy pragną poznawać świat. Gratuluję studentom z Lodz Solar Team, którzy jako jedyna ekipa z naszej części Europy wezmą udział w wyścigu bolidów solarnych Sasol Solar Challenge w RPA. Poza niezapomnianą przygodą jest to znakomita okazja do promocji naszego Miasta. W zeszłym roku odwiedziliście Australię – teraz nadszedł czas na promocję Łodzi w Afryce. Dlatego mam nadzieję, że godnie zaprezentujecie się w wyścigu i wykorzystacie każdą okazję, żeby ciepło wypowiadać się naszym mieście."

Lodz Solar Team to odnoszący sukcesy projekt tworzony przez 30 członków Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji Politechniki Łódzkiej, ostatnio wspierany także przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Grupa ambitnych, młodych ludzi wpadła na innowacyjny pomysł, który stał się inspiracją do rozwoju branży ekotechnologii w naszym kraju.

Idea budowy bolidu napędzanego energią słoneczną, zainspirowana doświadczeniami zebranymi podczas zagranicznych wymian studenckich, pojawiła się w 2014 roku. Miesiące ciężkiej pracy, zaangażowanie i kreatywność rozrastającego się zespołu oraz wsparcie ze strony uczelni, sponsorów i Urzędu Miasta Łodzi przyczyniły się do spełnienia marzeń o stworzonym od podstaw pojeździe słonecznym.

Premiera bolidu Eagle One odbyła się 3 lipca 2015 roku, przyciągając rzesze ludzi zainspirowanych skutecznością ambitnej inicjatywy. Po przeprowadzeniu serii testów i usprawnieniu jego działania, bolid gotowy był podjąć swoje pierwsze poważne wyzwanie. Jesienią ub. roku  bolid Eagle One wystartował w prestiżowym wyścigu pojazdów solarnych przez Australię - Bridgestone World Solar Challenge 2015, zapewniając drużynie najwyższą wśród debiutantów, szóstą pozycję na mecie. Bolid z PŁ został  dodatkowo wyróżniony nagrodą Safety Award za doskonałe przygotowanie drużyny. Studenci powrócili z Australii z nową siłą i wiarą we własne możliwości.

Po australijskich doświadczeniach zespół wprowadził ulepszenia w bolidzie „Eagle One”. Studenci dokonali w nim modernizacji w ramach przygotowań do wyścigu Sasol Solar Challenge w RPA, który odbędzie się już we wrześniu. Eagle One wyrusza do Afryki już 14 lipca – do tego czasu można oglądać go w garażu, na terenie kampusu A Politechniki Łódzkiej przy ul. Żeromskiego 116 za budynkiem Fabryki Inżynierów.

Na zakończenie spotkania pani prezydent powiedziała: "Gratuluję Wam pasji, ale też przedsiębiorczości i wspaniałej organizacji, bez której ani stworzenie od podstaw bolidu „Eagle One” ani ta wyprawa nie byłyby możliwe. Oby wprowadzone w nim ulepszenia okazały się strzałem w dziesiątkę a słońce świeciło Wam mocniej niż innym startującym."

Data dodania:2016-07-12
Małgorzata Trocha
Zespół bolidu na spotkaniu z panią prezydent