Wielki sukces studentów PŁ. GUST najlepszy w Europie

Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST (Generative Urban Small Turbine) pierwsi na największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez NHL University of Technology w Leeuwarden (Holandia).

- Konkurs składał się z dwóch części: pierwszym etapem było zaprojektowanie małej przydomowej turbiny wiatrowej oraz sporządzenie raportu technicznego - wyjaśnia Sebastian Dziomdziora, student PŁ i koordynator zespołu. W wyniku tego sprawdzianu, łódzka ekipa zakwalifikowała się do finałowej szóstki z całej Europy. Następnie model został poddany serii testów w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu w Delft i surowej ocenie jury.

Zespół GUST rywalizował między innymi z doświadczonymi w dziedzinie turbin wiatrowych drużynami z Technical University of Denmark i reprezentacją gospodarzy z NHL University of Technology. Podczas testów drużyna GUSTowców musiała zmierzyć się z wieloma niespodziewanymi problemami, które zostały zdefiniowane dopiero w tunelu.

- Dzięki ogromnej determinacji całego zespołu udało się znaleźć rozwiązanie, które zapewniło nam pierwsze miejsce. Zacięta rywalizacja w ostaniem etapie toczyła się pomiędzy nami i zespołem z Danii. Szalę zwycięstwa przechyliła niekonwencjonalna prezentacja, pokazująca zgranie drużyny, pasję i wiarę w potencjał odnawialnych źródeł energii - informuje szczęśliwy Sebastian Dziomdziora.

Zespół GUST działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych na Wydziale Mechanicznym PŁ

Data dodania:2016-07-12
Małgorzata Trocha