PŁ wzorem dla uczelni technicznych

Komisja Europejska przyznała Politechnice Łódzkiej logo HR Excellence in Research i tym samym potwierdziła, że uczelnia stwarza atrakcyjne warunki pracy i rozwoju dla naukowców.  PŁ jest pierwszą uczelnią techniczną i trzecią w Polsce, którą wyróżniła KE. Do tej pory znak miały tylko dwa uniwersytety w kraju: UMK w Toruniu i Uniwersytet w Gdańsku.

Komisja Europejska przyznaje logo HR Excellence in Research tym instytucjom, które stosują zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Dla KE bardzo ważne jest  promowanie i upowszechnianie wyników badań naukowych i doradztwo zawodowe dla studentów studiów doktoranckich. Warunkiem utrzymania znaku jest ciągły rozwój. Niezbędne jest prowadzenie na uczelni specjalistycznych szkoleń w obszarze komercjalizacji i transferu wiedzy oraz wspieranie mobilności naukowców.

Korzyści płynące z posiadania logo HR Excellence in Research to przede wszystkim większa rozpoznawalność uczelni w europejskim obszarze badawczym i atrakcyjność uczelni jako partnera projektowego, dzięki dodatkowym punktom przy aplikowaniu o środki z ogólnoeuropejskiego programu Horyzont 2020. Z perspektywy krajowych korzyści można wymienić zapowiadane przez MNiSW uwzględnianie posiadania logo przy parametryzacji jednostek naukowych, akredytacjach oraz w konkursach ogłaszanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki. Przyznany certyfikat istotny jest również w rankingach.

Data dodania:2016-05-18
Małgorzata Trocha