Rekrutacja.p.lodz.pl
Wikamp


Fb

Matematyka z nowym programem kształcenia



Kandydaci na studia, którzy w obecnie trwającej rekrutacji wybiorą kierunek matematyka, będą kształcić się już zgodnie z nowym programem studiów. 

 

Zmiany podyktowane zostały przede wszystkim koniecznością dostosowania programu kształcenia do aktualnych trendów rynkowych pod kątem możliwości dalszego kształcenia i zatrudnienia absolwentów tego kierunku.

 

Na studiach I stopnia oferowana jest nowa specjalność: zastosowania współczesnej analizy matematycznej wraz z możliwością jej kontynuacji na kolejnym stopniu studiów. Wybierając ją, studenci będą mieli szanse zdobyć umiejętności analizowania problemów matematyki klasycznej (głównie umiejętności dedukcyjnych w analizie matematycznej) i użycia ich w zastosowaniach matematyki, np. aplikacjach związanych z praktyczną analizą danych (bazując na obsłudze baz danych w wybranym środowisku informatycznym).

 

Kolejne zmiany dokonane zostały w obrębie specjalności finansowych na obu stopniach kształcenia w zakresie wystarczającym do osiągnięcia efektów kształcenia  pięciu działów egzaminu aktuarialnego. Od 23 kwietnia 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, egzamin aktuarialny został "uwolniony" z wyłącznego zarządzania przez Komisję ds. egzaminu aktuarialnego  W związku z tym Dyrekcja Instytutu Matematyki zamierza zabiegać, aby znacząca część tego egzaminu (5 z 10 działów) mogła odbyć się w Politechnice, w ramach studiów na kierunku matematyka. Byłoby to bardzo duże udogodnienie dla naszych studentów, gdyż nie musieliby uczęszczać na specjalne kursy lub studia podyplomowe oraz ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych – tłumaczy dr Artur Wachowicz, zastępca Dyrektora Instytutu Matematyki.

 

W oparciu o najnowsze trendy zmodyfikowane zostały również specjalności: modelowanie matematyczne (studia I i II stopnia) oraz analiza danych (studia I i II stopnia). W pierwszej z nich wprowadzono zagadnienia sterowania optymalnego (uwzględniając modelowanie w biologii i medycynie, w tym elementy modelowania rozrostu guza rakowego oraz sposobów sterowania optymalnego w  jego leczeniu). Specjalność analiza danych w biznesie i logistyce (studia II stopnia) wprowadza nowe technologie informatyczne poprzez naukę programowania w Javie, SQL, R oraz ich zastosowań do zaawansowanej eksploracji danych, wykorzystujących obsługę odpowiednich bibliotek związanych z tymi środowiskami.

 

 


Data dodania:2016-06-24
Data aktualizacji
Data zakończenia
Wprowadzone przez:
Anna Boczkowska
Zdjęcia

Uczelnia

Wydziały I JEDNOSTKI UCZELNIANE